Valentina Kamber: DRAMSKI ODGOJ U NASTAVI
(Ovaj niz od četiri članka izvorno je objavljen u "Školskim
novinama"
u šk. godini 2000-2001)
I.
Dramski odgoj ne služi, kako se to obično
smatra, samo razvijanju dramske darovitosti i upoznavanju s dramsko-scenskim
izrazom. On pomaže djetetu u razvijanju osjećajnosti i osjetilnosti,
govornih i drugih izražajnih sposobnosti i komunikacijskih vještina,
mašte, kreativnosti, otkrivanju i razvijanju sklonosti, sposobnosti,
formiranju stavova, stjecanju i razvijanju društvene svijesti i
njezinih sastavnica: (samo)kritičnosti, odgovornosti, snošljivosti,
razvijanju humanih moralnih uvjerenja i razumijevanju međuljudskih
odnosa te stjecanju sigurnosti i samopouzdanja Svrha je dramskog
odgoja, dakle, odgajanje za život, pripremanje djeteta za susret
s realnošću.
Dramski odgoj nije isto što i dramska umjetnost,
prema tome nije aktivnost usmjerena na stvaranje kazališne predstave
. Osnova drame kao umjetnosti jest dramski izraz temeljen na dramatskom
doživljaju svijeta. Dok se u dramskoj umjetnosti dramatski doživljaj
svijeta pretvara u umjetnost, u dramskom odgoju (ili dječjoj drami
ili kreativnoj dramatici, kako se dramski odgoj još naziva) on se
pretvara u organiziranu igru.
Svrha odgojno-obrazovnog procesa u općeobrazovnim
školama jest intelektualni, estetski, emocionalni, duhovni, moralni
i socijalni razvoj ličnosti učenika.
Uspoređujući svrhe dramskog odgoja i nastave u općeobrazovnim školama
očito je da je dramski odgoj moguće i poželjno upotrijebiti barem
kao metodu rada u nastavi, kad već prema sadašnjim programima nije
predmet, izborni ili obavezni, kao što je to slučaj u mnogim europskim
razvijenim (i manje razvijenim) zemljama.
Osim toga dramski je odgoj sposoban pomoći uspostavljanju korelacija
između nastavnih predmeta i s izvanpredmetnim područjima važnima
za razvoj ličnosti te tako pripomoći razvijanju analitičkog, sintetičkog,
komparatističkog pa time i kritičkog mišljenja.
Dramska igra
Dramska igra, koja je osnovni način provođenja
dramskog odgoja, pruža mogućnost slobodnog izražavanja i oslobađanje
stvaralačkih potencijala. U atmosferi sigurnosti, opuštenosti i
prividne neobaveznosti, koju pruža organizirana igra, moguće je
osloboditi spontanost i omogućiti djetetu da na njemu najprihvatljiviji
način usvaja nove spoznaje jer se ono što je naučeno u igri lakše
i duže pamti te otvara prostor dječjem stvaralaštvu.
U dramskim igrama igrači se prenose u određene situacije, likove,
pojave, stvari pomoću riječi, pokreta, kretanja i zvukova, čime
se ostvaruju ne samo obrazovni zadaci, već i funkcionalni i odgojni
zadaci koji se, nažalost, u mnogim predmetima ili izostavljaju ili
samo usputno ostvaruju.
Osnovna pravila rada i uloga voditelja
Da bi dramski odgoj bio učinkovit, nužno
je djecu osloboditi straha od greške, uvjeriti ih da svak ima pravo
na grešku jer je greška način učenja. To je moguće postići jedino
ako osjete da nisu kontrolirana i procjenjivana. Ocjenjivanje, dakle,
nije u skladu s osnovnim načelima dramskog odgoja. Također je važno
osvijestiti da su svi u igri ravnopravni i jednako važni i da ni
jedna situacija bez nekoga od njih ne bi bila jednaka, da je svaki
pojedinac čini neponovljivom i jedinstvenom. Nakon što djeca prihvate
ova dva jednostavna pravila, prihvatit će i da u dramskim igrama
ne postoji “neću”, “ne znam” i “ne mogu” pa čak ako im se neki zadatak
čini teškim.
Prije početka rada potrebno je jasno reći pravila igre i njezin
cilj i svrhu, moraju biti razjašnjene nejasnoće kako se igra ne
bi morala prekidati.
Sva ova pravila vrijede i za voditelja. Ukoliko igrači osjete da
voditelj sebi daje ulogu suca ili povlaštene osobe, ukoliko osjete
nelagodu, strah, sram ili ustručavanje voditelja, neće biti u mogućnosti
osloboditi se za stvarno sudjelovanje. Voditelj smije u igri sudjelovati
kao igrač ili kao neutralni promatrač što znači da ni u kojem slučaju
ne smije nepotrebno prekidati igru i upozoravati igrače na greške,
komentirati ili objašnjavati učinjeno, odigrano. Prekidajući igru
voditelj je čini “kao-igrom”, a dramski odgoj postaje vrsta manipulacije.
Naravno, nakon igre slijedi analiza učinjenog, no i tada voditelj
ne smije zauzeti sveznajući stav, nego treba prepustiti grupi analizu
sudjelujući samo onoliko koliko je potrebno da diskusija ne krene
krivim tijekom. Ako ipak istupa kao znanstveni autoritet, mora paziti
da ne naruši povjerenje stvoreno između njega i djece. Greške koje
se uoče, trebalo bi iskoristiti da se istakne ono što jest, a ne
ono što nije.
Ukoliko igrači, a među njima i voditelj, ne prihvate ova pravila,
bit će poništena bit igre i onda, naravno, i njeni rezultati.
Nekoliko (ne)rješivih problema
Jedan od naizgled nerješivih problema vezanih
uz dramski odgoj u nastavi je nedostatak vremena za izvođenje dramskih
igara uza sav često preopsežan program neproporcionalan broju sati
kojima se raspolaže. Taj problem prestaje biti problem ako dramski
odgoj prihvatimo kao jednu od metoda. Dramska igra nije sama sebi
svrhom i u koncepciji u kojoj ona nije sadržaj rada, nego metoda
,njome ćemo obogatiti nastavu i učiniti je dinamičnijom, raznovrsnijom
i zanimljivijom. Ne treba se plašiti “izgubiti” sat ili dio sata
u igri jer pri tome nećemo izostaviti obrazovne zadatke, a bit ćemo
u prilici istovremeno se intenzivnije baviti ostvarivanjem funkcionalnih
i odgojnih zadataka. Uz to, jasno je kakve je rezultate moguće ostvariti
u visokomotiviranoj skupini kakva je redovito skupina u kojoj je
igra metoda rada.
Drugo što plaši one koji se još nisu imali
prilike susresti s dramskim odgojem je “vesela gužva” kakva vlada
u igri. Istina je da je u nekim igrama potrebno biti fizički aktivan,
ustati s mjesta, narušiti “raspored sjedenja”, raditi u grupama
istovremeno govoreći i krećući se, no i u takvoj prividnoj nedisciplini
postoje pravila i unutrašnji red koji igrači poštuju ako im se daruje
povjerenje. Učitelj ne mora biti “redar”, “policajac”. Ulogu čuvara
reda i poštivanja pravila igara preuzimaju učenici – oni kojima
je stalo do učenja igrom, a to su uglavnom svi. Pojedince koji isprva
pokušavaju narušiti dogovorena nepisana pravila , socijalizira grupa.
Češće pritisak grupe i nije potreban jer upravo djeca koja se ne
mogu afirmirati u nekim klasičnim oblicima rada, u dramskim igrama
dobivaju priliku ravnopravno sudjelovati u radu pa njihovo ponašanje,
ako i nije inače takvo, postaje prihvatljivo.
Treći je problem zaista samo djelomično
rješiv. Kako naučiti dramsku metodu? Dramski se odgoj najlakše uči
metodom vlastite kože na radionicama i seminarima. Na žalost, takve
su radionice malobrojne i stoga većini nedostupne. Upravo da bi
se navedeni problem umanjio i počeo rješavati, u ovoj će seriji
članaka o dramskom odgoju biti opisane igre i vježbe koje bi mogle
biti osnova na kojoj će svaki učitelj, odnosno voditelj odgojno-obrazovne
skupine, svojom kreativnošću oblikovati svoje vlastite igre koje
mu mogu poslužiti u radu s djecom i mladima.
II.
Hrvatski jezik
“Tko ima..., neka...”
“Tko ima..., neka...” je igra oslobađanja pogodna za prve satove
na kojima se primjenjuje dramski odgoj.
U igrama oslobađanja učenici će prihvatiti osnovna pravila rada
dramskom metodom i osloboditi se straha od greške koji je jedan
od uzroka zatvorenosti i sputanosti. Ove će igre poslužiti za poticanje
aktivnosti, stvaranje samopouzdanja, uspostavljanje povjerenja između
učitelja i učenika te motivaciju učenika za rad, pa i onih koji
se inače nerado upuštaju u komunikaciju.
Voditelj prije početka igre upućuje igrače da im je zadatak slušati
upute i slijediti ih. Ako postoji sumnja da neki učenici neće sudjelovati
na prikladan način, može se prije igranja povesti razgovor o djeci
poznatim igrama. Ima li igra smisla ako netko ne poštuje pravila?
Postoje igre i aktivnosti i kojima se sami zabavljamo, na primjer
rješavanje križaljki. Hoće li rješavanje križaljke biti zanimljivo
ako sami sebe varamo pa upisujemo kriva slova?
Da bi pokazao da ima povjerenja u igrače i da im da slobodnu mogućnost
izbora hoće li sudjelovati na valjan način, voditelj vodi igru zatvorenih
očiju ili okrenut leđima dajući upute o tome što trebaju raditi:
“Tko ima traperice, neka ustane. Tko ima tenisice, neka skoči. Oni
koji imaju crvenu boju na odjeći, neka pljesnu. Tko ima sat na ruci,
neka napravi tri koraka. Tko ima kratku kosu, neka se okrene prema
prozoru. Tko voli more, neka proizvede zvuk kakav može proizvoditi
voda. Tko voli ljeto, neka se glasa kao cvrčak...” Voditelj može
tražiti kretanje, pokret ili proizvođenje zvukova. Igra završava
tako da se svima omogući vraćanje na mjesto, na primjer: “Svi koji
vole sladoled, neka se vrate na svoje mjesto. Svi koji poznaju nekoga
tko voli sladoled, neka se isto vrate.”
Osim za oslobađanje, ova igra može služiti i kao motivacija za obradu
ili ponavljanje npr. izricanja subjekta. Može biti uvod u interpretaciju
teksta, pri čemu će zadaci biti tematski vezani uz tekst . Nerijetko
u ovakvim igrama nastaju neočekivane, maštovite zvučne slike i motivirajuća
atmosfera za dalji rad. Usporedba, onomatopeja, kontrast ili bilo
koje izražajno sredstvo mogu biti sadržaj rada na satu koji će započeti
ovom igrom.. Kreativan učitelj naći će još mnoštvo mogućnosti koje
nudi ova igra.
A i B
Za oslobađanje i stvaranje samopouzdanja
djelotvoran je rad u parovima u kojemu svi parovi djeluju istovremeno,
bez nadzora i nužnosti nastupanja pred većim brojem ljudi. Ne treba
se plašiti nediscipline ni gubljenja kontrole u primjeni ovakvog
načina rada jer djeca ne zloupotrebljavaju slobodu, naprotiv, povjerenje
koje im učitelj ukaže cijene i poštuju. Česta je pojava da upravo
ona djeca koja su inače pasivna ili nedisciplinirana u frontalnom
radu, u radu u parovima vrlo aktivno sudjeluju jer imaju prilike
doći do izražaja ili zato što ih na aktivnost privoli partner. Žamor
ne znači uvijek nedisciplinu, nego može značiti aktivnost u izvršavanju
zadatka.
Prije početka igranja učitelj daje potpune upute kako ne bi prekidao
tijek igre kad ona započne. Prvo traži da se svaki par dogovori
tko će biti osoba A, a tko osoba B. Kad je dogovor obavljen, učitelj
nastavlja s uputama. Osoba A ispričat će osobi B jedan isječak iz
svog života. Osoba B pažljivo će slušati, a zatim tu istu priču
što vjernije ponoviti u prvom licu pokušavajući reproducirati ne
samo riječi, nego i način izražavanja, osjećaje, geste i mimiku
svog suigrača. Ukoliko se netko ne bude sjećao svih detalja priče,
bolje je da improvizira, nego da traži pomoć od osobe A jer bi se
zapitkivanjem o zaboravljenim detaljima narušila uvjerljivost iskaza.
Nakon toga osoba A postaje osoba B i obrnuto, odnosno slijedi zamjena
zadataka.
Prije nego što igra počne, treba dati mogućnost postavljanja pitanja
kako bi se razjasnile eventualne nejasnoće.
U sljedećoj etapi rada svaki igrač priča tuđu priču kao da se njemu
samom dogodila trećoj osobi ili frontalno pred cijelim razredom.
Nastupanje pred većom skupinom nekima nije jednostavan zadatak,
no nakon što su priču ispričali već dvjema osobama, zadatak će s
lakoćom obaviti svi.
Ovom igrom stimulira se govorna sloboda, bogati se rječnik, ovladava
mogućnostima jezika, vježba se jasnoća, preciznost i logičnost govora,
stječe se osjećaj kontrole, ali i slobodne upotrebe jezika i kombiniranja
jezičnih jedinica. Osim toga vježba se pažnja, koncentracija, pamćenje,
sposobnost slušanja, percepcija, zamišljanje i doživljavanje, djeca
imaju priliku obogatiti svoj emocionalni svijet, razvijati senzibilitet
za tuđe probleme, tolerantnost, sposobnost kritičkog mišljenja,
utvrditi iskustva i uvježbavati ponašanje.
Na osnovi ove igre mogu se razvijati mnoge varijante. Osnovni zadatak
može biti dopunjen zahtjevom da igrač B obogati priču izmišljenim
detaljima, da izmisli drugačiji završetak, da upotrijebi što više
epiteta, usporedbi, hiperbola..., da u priču uvrsti što više komparativa
i superlativa pridjeva, da priču prepriča u drugom vremenu ili upotrebljavajući
zadani glagolski oblik itd.
Uz izmjenu teme vježba može poslužiti kao metoda u obradi vijesti,
izvještaja, reportaže, subjektivnog i objektivnog pripovijedanja
i opisivanja, kao dio sata interpretacije teksta i, naravno, kao
poticaj za pismeno izražavanje.
Voćna salata – poslastica u razredu
Voćna salata je igra koju svi vole, od
prvašića do osmaša pa i srednjoškolaca. U krug se postave stolci
tako da svaki igrač osim jednoga ima svoje mjesto. Igrači koji sjede
imenuju se nazivima nekoliko vrsta voća (od tri do pet vrsta, ovisno
o veličini grupe) tako da svakog voća bude otprilike jednak broj.
Igrač koji je bez mjesta govoreći neku od zadanih vrsta zapravo
im time daje zadatak da zamijene mjesta ili izvikujući “voćna salata”
daje zapovijed da se “salata” izmiješa, odnosno da mjesta zamijene
svi. Dok se igrači premještaju, on će pokušati zauzeti neki od stolaca.
Igrač koji je ostao bez mjesta nastavlja voditi igru.
Umjesto voća, igrači mogu biti vrste riječi, imenice u različitim
padežima, glagoli različitih oblika, vrste pridjeva itd. Ako su
na primjer igrači opisni, gradivni i posvojni pridjevi, igrač–voditelj
će zadavati primjere pridjeva. Kad, primjerice, kaže “staklen”,
mjesta će zamijeniti svi igrači koji su nazvani gradivnim pridjevima.
Budući da su razredi uglavnom preveliki da bi svi učenici istovremeno
sudjelovali u igri, najbolje je podijeliti razred u dvije grupe.
Grupa koja ne igra kontrolirat će poštivanje pravila igre i ukoliko
netko iz igraće grupe pogriješi, nadomjestit će ga netko iz kontrolne
grupe. Nakon nekog vremena, kontrolna grupa mora dobiti priliku
biti igraća.
Pravilo da svaki član odgojno-obrazovne skupine dobije priliku igrati,
vrijedi za sve dramske igre jer se u protivnom djeca osjećaju iznevjerenom
i narušava se povjerenje između grupe i voditelja.
Ova igra može se igrati u svim fazama sata i u svim tipovima satova.
Voćna salata je stvarno poslastica u radu s djecom ne samo zato
što je djeca vole, ma kako je nazvali, nego zato što su u toj igri
svi aktivni i što se pomoću nje mogu ostvariti brojni i raznoliki
zadaci. Ona je način da učenje zaista bude radost.
III.
Neobični predmeti
Za ovu je igru potrebno pripremiti desetak
predmeta koji nemaju prepoznatljivu svrhu, koji naizgled ničem ne
služe i nemaju ime. Takve predmete nije tako teško pronaći kako
to na prvi pogled izgleda. To mogu biti dijelovi predmeta, npr.
alata, apstraktne skulpture od drveta, gline, kamenje neobičnog
oblika ili danas zaboravljene stvari koje djeca vjerojatno nisu
imala prilike imati u rukama poput dijelova tkalačkog stana, kuhinjskih
pomagala i slično. Tavani, podrumi, kutije s alatom pouzdana su
nalazišta ovakvih predmeta.
Voditelj na početku daje uputu da igrači posjedaju u krug u grupama
od 4 –7 članova. Zatim po jednom članu svake grupe daje jedan predmet
s uputom da ga ne pogleda i da predmet sakrije i od pogleda ostalih
igrača. Vježbu izvode sve grupe istovremeno. Zadatak je opipati
predmet i na osnovi opipa pokušati ga što vjernije opisati ostalim
članovima grupe. Predmet će proći kroz ruke svih članova grupe i
svak će iznijeti svoj taktilni doživljaj. Važno je upozoriti igrače
da se njihovi opisi možda neće podudarati i da pokušaju govoriti
ono što zaista misle i osjećaju. Kad svi članovi grupe iznesu svoj
doživljaj predmeta, predmet mogu pogledati i porazgovarati o tome
kakav su izgled predmeta očekivali i što ih je iznenadilo u opisima
drugih. Djeca nakon igre trebaju shvatiti da nitko nije pogriješio
jer svak ima pravo na vlastiti taktilni doživljaj. Ono što je za
nekog “ugodno glatko” , za drugog će biti “previše izbrušeno”.
Nakon ovog zadatka može uslijediti zadatak da svaki igrač pokuša
dati predmetu odgovarajuće onomatopejsko ime. Treba uputiti djecu
da ime koje nadjenu predmetu ne treba imati značenje. Može se zadati
da se ovaj zadatak izvrši i prije no što se predmet doživi vidom.
Imena poput “maluma”, “takate”, “šažučipič” stvorit će veselu i
poticajnu atmosferu.
U ovim vježbama, osim što se zatvorenija djeca imaju priliku izražavati
u manjoj grupi što je za njih manja frustracija od nastupa pred
cijelim razredom, osim što se oslobađaju straha od greške, vježba
se osjetilnost, sposobnost doživljavanja, zamišljanja, razvija se
asocijativnost, osobnost, antikomformizam, samopouzdanje, suradnja
u grupi, bogati se rječnik (jer manje rječiti uče od rječitijih),
nerijetko djeca posežu za izražajnim sredstvima kao što su usporedba,
kontrast, gradacija i dr., potiče se govorna sloboda, razvija mašta
i spoznajni potencijali.
Da bi se ovi ciljevi ostvarili, voditelj treba zauzeti poziciju
neutralnog promatrača kako bi djecu oslobodio osjećaja kontroliranosti.
Nakon igre može se povesti razgovor o izražajnim sredstvima, o vrstama
pjesničkih slika, o izražajnim mogućnostima jezika, odnosno razgovor
usmjeren na osvještavanje referencijalne i poetske funkcije jezika.
Vježba može poslužiti kao motivacija za interpretaciju pjesme, pismeno
izražavanje, kao dio sata obrade ili ponavljanja pridjeva, objektivnog
i subjektivnog opisivanja itd.
Učitelj u ulozi
Neobični predmeti pozivaju na maštanje
pa ih možemo upotrijebiti i za stvaranje novih svjetova, primjerice
svijeta bajke.
Igrači se opet dijele u skupine, no ovaj put svi članovi grupe mogu
predmete i opipati i vidjeti. Tek kad igrači razgledaju predmete,
voditelj ulazi u ulogu prethodno im to najavivši.
Učitelj gotovo u svim dramskim igrama može sudjelovati kao igrač
pa tako može i ulaziti u uloge.
Uloga u koju učitelj ulazi mora biti takva da je učenici odmah prepoznaju,
da shvate da ulaze svi zajedno u drugi, dramski svijet. Ulaženjem
u ulogu učitelj istovremeno daje ulogu grupi i to takvu koja joj
je prihvatljiva s obzirom na spoznajne mogućnosti. Učitelj unaprijed
planira početak priče, likove, ali ne i ishod. U svojoj ulozi ne
smije biti nametljiv ni agresivan u nametanju svojih ideja. Najbolje
je da za sebe odabere ulogu inferiorne osobe, osobe kojoj je potrebna
pomoć. Dobro je osmisliti situaciju i likove koji ne pripadaju mjestu
ni vremenu u kojima grupa živi, odnosno ostvariti otklon od stvarnosti
kako bi djeca bila, kad prihvate uloge, u prilici govoriti iz pozicije
lika bez straha da će netko pomisliti da govore u vlastito ime čime
se oslobađaju za komunikaciju i samoizražavanje. Uvodnim riječima,
kad je već u ulozi, učitelj se frontalno obraća grupi dajući im
do znanja koju im je ulogu namijenio.
Učitelj može započeti na sljedeći način: “Dobro došli u (npr.) Grimmov
muzej bajki. Hvala vam što ste se odazvali našem pozivu jer smo
mi, djelatnici muzeja i ja osobno kao ravnatelj, u velikoj brizi
i nedoumici. Naime, imamo problem koji jedino vi, svjetski poznati
stručnjaci za bajke možete riješiti. Ovi predmeti koje ste već razgledali,
unose zbrku u znanstvenim krugovima i samo je vi možete razriješiti.
O čemu se radi? Predmeti su nedavno pronađeni i jedino što se o
njima zna, a upravo je to zbunjujuće, jest da su vrlo vrijedni jer
su povezani s prastarom bajkom o (npr.) Snjeguljici i da mijenjaju
današnje spoznaje o tijeku te bajke. Prije nego što počnete sa svojim
istraživačkim radom, imate li možda koje pitanje? (...) Vi ćete
zasigurno uspjeti otkriti čemu su ti predmeti služili, na koji su
način povezani s bajkom i kako mijenjaju tijek bajke. Kad završite
istraživanje, ponovno ćemo se sastati i svaka će grupa iznijeti
što je otkrila.”
Učitelj može uputiti grupe da radi otkrivanja svrhe predmeta krenu
začaranim putem u prostore bajke gdje će lakše doći do zaključaka
ili im može predložiti da djeluju u prostorima zamišljenog muzeja,
muzejske knjižnice i sl. Radi uživljavanja djece u uloge znanstvenika
i istraživača i radi vjerodostojnosti i uvjerljivosti situacije
bolje je da učitelj koliko je moguće više uputa da iz uloge, no
ako je potrebno, može izaći iz uloge i dati dodatne upute za rad.
Slijedi rad u grupama nakon čega učitelj opet ulazi u ulogu i objavljuje
početak drugog sastanaka stručnjaka za bajke na kojem će svaka grupa
dati izvješće o svom radu i rezultatima rada, a zatim i otvara raspravu
o iznesenim teorijama.
S predmetom u ruci igrači zaboravljaju da ih ostali članovi grupe
slušaju i promatraju, da , zapravo, javno nastupaju te su u mogućnosti
uživjeti se, slobodno doživljavati, zamišljati i izražavati se.
U svojim izlaganjima djeca opisuju, pripovijedaju, raspravljaju
samostalno otkrivajući izražajne mogućnosti jezika. Da bi što bolje
dokazala svoje tvrdnje, posižu za originalnim rješenjima i vrlo
se slikovito izražavaju. U ovoj se igri razvija (samo)kritičnost,
suradnja u grupi, tolerantnost i sposobnost slušanja. Često u svoju
priču djeca ugrađuju i svoja osobna iskustva i tako sređuju odnose
s okolinom i unutrašnje sukobe. Svaki prostor i vrijeme koji su
udaljeni od svakodnevnice igrača pogodni su za rješavanje sukoba
jer tako svak ima priliku govoreći iz pozicije "ja sam netko
drugi" osjećati i govoriti sve što bi govorio iz pozicije “ja
sam ja”.
Maštanje s neobičnim predmetima može djecu potaknuti na pismeno
izražavanje: opisivanje, prepričavanje bajke s novim pojedinostima,
pričanje originalne priče ili bajke, raspravljanje itd.
Ova igra, osim toga, može biti dio sata interpretacije bajke, dio
sata lektire, može služiti usustavljivanju spoznaja o bajci (ili
nekoj drugoj književnoj vrsti), kao uvod u proučavanje dramskih
vrsta, uz dodatne zadatke može biti i pravogovorna vježba ili vježba
primjene znanja iz bilo kojeg drugog nastavnog područja predmeta.
Učitelj u ulozi je oblik rada koji se može primijeniti i s najneiskusnijim
igračima, no za učitelja je vrlo zahtjevan i iziskuje temeljitu
pripremu, potpuni fizički i psihički angažman i spremnost na igru.
IV.
Ulaskom u ulogu učitelj vodi učenike u
drugi svijet. Odvodi ih iz školskih prostora kamo god zaželi: od
stvarnih prostora u sadašnjosti, prošlosti i budućnosti do zamišljenih
prostora u svim dimenzijama postojanja. Čak i kad bi škole posjedovale
sva potrebna nastavna sredstva i pomagala, pomoću njih ne bi bilo
moguće odvesti učenike čak ni u sav svijet sadašnjosti: daleke zemlje,
svemir atoma ni galaksija, a kamoli u prošlost, budućnost ili u
neke zamišljene svjetove.
Djeca se s lakoćom prenose u zamišljene situacije ako njihov učitelj
u dobro osmišljenoj situaciji prihvati ulogu i u njoj dosljedno
ostane. Učitelj ne treba svoj zadatak shvatiti kao iskušavanje svoje
glumačke darovitosti. Njegov je zadatak na što jednostavniji način
prezentirati svijet u koji uvodi učenike i problem s kojim ih suočava,
pri čemu je najpoželjnije da bude dosljedan svojem svakodnevnom,
najjednostavnijem načinu komunikacije, naravno, prilagođujući ga
okolnostima u kojima se zamišljena situacija zbiva.
Ova tehnika dramskog odgoja vrlo je primjenjiva ne samo u nastavi
hrvatskog jezika, nego i u svim ostalim predmetima da bi učenici
lakše ušli u svjetove koji su im bilo fizički, bilo spoznajno daleki
pa usvajanje sadržaja koji su im apstraktni zbog vremenske ili prostorne
distance postaje jednostavno i prihvatljivo.
Putovanje u prošlost
U osmom razredu u nastavi hrvatskog jezika
učenici se suočavaju s uvodom u povijest hrvatskog jezika i kniževnoumjetničkih
razdoblja. Da bi usvojeno znanje mogli primijeniti u proučavanju
književnih djela, potrebno je zakoračiti u svjetonazor pojedine
književnoumjetničke epohe. Na žalost, korelacija u programima između
povijesti, glazbene kulture, likovne kulture i hrvatskog jezika
je u vremenskom raskoraku, no usprkos tome moguće je, uz pomoć dramskog
odgoja objediniti i usustaviti sve stečeno znanje o nekom razdoblju.
Učitelj može, primjerice, osmisliti zamišljene sastanke iliraca
1835. i 1850. godine. Može ući u ulogu neke povijesne osobe ili
zamišljene anonimne osobe koja je mogla postojati u to vrijeme i
biti angažirana u ilirskom pokretu. Učenici, naravno, moraju vladati
činjenicama potrebnim za prihvaćanje uloga osoba koje bi mogle aktivno
sudjelovati na zamišljenom sastanku. Takvu je pripremu učenika moguće
ostvariti zadavanjem dramskog zadatka: osmisliti potpunu biografiju
stvarne i izmišljene osobe koja je živjela u 19. stoljeću u Hrvatskoj.
Učitelj vodi sastanak pazeći da povijesne činjenice budu poštivane,
no tijek sastanka je učenička kreacija kojom se, naravno, neće doći
do novih povijesnih spoznaja, no koja će biti svojevrsna analiza
i put razumijevanju prošlosti. Po potrebi učitelj može i mijenjati
uloge kako bi usmjerio radnju radi ostvarivanja ciljeva i zadataka
sata. Koju god ulogu odabrao, mora ostati samo nenametljivi koordinator,
nevidljivi pokretač odgojno-obrazovnog procesa.
Na ovakvom satu usustavljivanja gradiva poželjno je pripremiti i
glazbene i likovne materijale koji će pomoći stvaranju što uvjerljivije
atmosfere.
Usustavljivanje gradiva o razdoblju ilirizma samo je jedan od primjera
kako se može primijeniti tehnika “Učitelj u ulozi”. Ona je dragocjena
pomoć i u interpretaciji književnih djela.
Galeb
Na satu lektire, primjerice nakon čitanja
Bachova Galeba Jonathana Livingstona, učitelj može ući u ulogu Livingstonovog
prijatelja, a razredu dati ulogu jata u trenutku kada odlučuju o
Galebovoj sudbini. Iz uloge će nekom učeniku dati ulogu starješine,a
nekome ulogu drugog Livingstonovog prijatelja koji se ne usuđuje
javno usprotiviti jatu. Ostali će učenici sami odabrati i oblikovati
karaktere. Ako učitelj odluči prenijeti situaciju iz svijeta galebova
u svijet ljudi, to će jasno u prvim rečenicama obznaniti grupi tako
da oprimjeri “neprikladno” ponašanje mladog Livingstona prepričavajući
neki njegov izmišljeni postupak tako da bude očigledno da je Livingston
mladić, a ne galeb. Ovako postavljena situacija pomoći će razumijevanju
alegorijskog karaktera djela.
Nakon frontalnog rada može uslijediti rad u grupama ili u parovima.
Učitelj će izaći iz uloge i dati Učenicima zadatak da ponovno postanu
pripadnici jata ili zamišljene ljudske zajednice i prokomentiraju
ono što se zbilo na sastanku. Ako učitelj vješto ostvari atmosferu
i time omogući svima da se užive u situaciju, premda svi ne mogu
sudjelovati verbalno, ipak će se emocionalno i misaono angažirati.
U radu u grupama ili u parovima svi će imati priliku i izreći svoje
stavove i osjećaje koje frontalno nisu mogli ili htjeli izreći.
Likovi i situacije
Kad učitelj osmišljava sat, izabrat će
za sebe ulogu koja će biti “mamac” za učenike tako da ih na što
lakši način uvede u situaciju i njihove uloge.
Na primjer, na satu obrade ili ponavljanja velikog i malog slova,
može odabrati ulogu zbunjenog turista, u savladavanju deklinacije
imenica može biti stranac kojem je potrebna pomoć, na satu filmske
kulture može biti redatelj koji će izgubiti posao ako mu mladi poznavatelji
te umjetnosti ne pomognu otkriti tko što u filmu treba raditi. Vidljivo
je da učitelj treba osmisliti svoj lik da ne bude nametljiv ni agresivan
i koji otvara mjesto drugim likovima. Osim osmišljavanja lika potrebno
je izmisliti prihvatljive uloge za učenike i ,što je jednako važno,
zanimljivu priču koja je poticajna i djeci razumljiva.
Analiza rada
Svaka složenija dramska igra iziskuje analizu
u kojoj će biti osviještene nove spoznaje, ali i u kojoj će djeca
imati priliku za objavu doživljaja i osobne komentare i impresije.
Analiza igre nije ni u kojem slučaju procjena glumačkih sposobnosti
članova grupe tako da učitelj ne smije dopustiti da rasprava krene
tim tijekom. Ocjenjivanje rada na ovakvim satovima također može
imati štetan učinak jer će drugom prilikom misao na ocjenu sputavati
djecu u slobodnom izražavanju. Ako ocjenjivanje mora biti dio sata
na kojem se primjenjuje dramska igra, učitelj mora naglasiti da
se ocjena ne odnosi na igru, nego na usvojenost, razumijevanje i
primjenu znanja, interpretaciju teksta i sl. U analizi rada učitelj
će povesti razgovor i o primjeni jezičnih zakonitosti i poštivanju
govornih vrednota. Ukoliko je ikako moguće, dobro je izbjeći ocjenjivanje
ovih elemenata jer će ubuduće oni učenici koji nemaju uzorne govorne
navike izbjegavati rad i na ovakvim satovima gdje bi inače rado
sudjelovali i imali se priliku afirmirati. Osobito je neumjesno
ocjenjivanje ako su se učenici otvorili, što nije rijetkost u dramskoj
igri, i podijelili s grupom osjećaje, strahove, probleme.
Učinak
Sat na kojem se ovako radi postaje važan
događaj pa isto tako onda i usvajanje znanja na ovakav način, a
osim obrazovnih zadataka ostvaruju se i odgojni i funkcionalni zadaci.
Spoznaje se stječu s razumijevanjem , s lakoćom se pamte i ostaju
trajno u sjećanju.
I posljednje, ova tehnika otvara mogućnosti bogatih korelacija unutar
predmeta, s drugim nastavnim predmetima i svim ostalim područjima
ljudskog djelovanja.
Učitelj nije glumac i ponekad se teško odvažiti na ulazak u ulogu,
priprema i provedba su zahtjevne, no učinak je takav da vrijedi
truda.